Nezařazené 0 comments

Umělý buxus vypadá jako pravý

Byli jste se někdy podívat v zámecké zahradě v Českém Krumlově? Objevíte tam mimo jiné mnoho druhů okrasných dřevin, rostoucích na poměrně velké ploše, a v blízkosti vícepatrové kaskádové fontány v rokokovém stylu vás jistě upoutá pohled na pravidelně zastřihávaný, tvarovaný živý plot.

živý buxus

Tou magickou rostlinou, která tu umožňuje vytvářet nádherné geometrické obrazce, je Zimostráz obecný neboli Buxus sempervirens.

Buxus se stal velmi oblíbenou rostlinou, pěstovanou nejen v zámeckých parcích, ale i na zahradách rodinných domů a rekreačních chat. Je velmi dekorativní, a to i tehdy, není-li zrovna vytvarován podle vašich představ. V poslední době se však tato dřevina potýká se dvěma zákeřnými škůdci, které doslova decimují hektary osázených ploch. Možná, že i vám nebo vašim blízkým, se přihodilo něco podobného, že buxus začal odumírat, a v brzké době zahynul. Mohou za to zejména housenky Zavíječe zimostrázového, Mera zimostrázová anebo houba Mycosphaerella patouillardi.

rostoucí buxus

Umělé dekorace

Buxus se zároveň stal velmi oblíbeným tématem výrobců umělých rostlin a těm se podařil nevídaný kousek – vytvořit umělý buxus, téměř k nerozeznání od toho pravého, živého. Máte tak možnost pořídit si velmi dekorativní prvek do vaší zahrady, na terasu, na balkon, k pergolám či altánům, a také do interiéru. Umělý buxus nenapadá žádná choroba, nevadí mu mráz ani letní prudké slunce, je to zkrátka jen plastická hmota, a ta je prakticky bezúdržbová. Pouze je vhodné alespoň občas umělé rostliny opláchnout hadicí od prachu a případných dalších nečistot.

Umělý buxus je tvarován do různých podob, nejčastěji jde o kulovité tvary nebo věnce. V podobě věnečků jej lze zavěsit na dveře od bytu anebo jej využít na adventní věnec vyzdobený svíčkami a vánočními dekoracemi. Zároveň vám poslouží jako velikonoční výzdoba.