Nezařazené 0 comments

Z čeho vlastně pijeme? Je to bezpečné?

Nyní je na trhu velký výběr různých produktů, ale zaměříme se na to nejběžnější.  Sklo a keramika.
Sklo je opravdu dobrou volbou. Jeho složení a způsob výroby naštěstí nelze příliš zjednodušit, ani obcházet, takže jeho kvalita ohledně  bezpečnosti zůstává na vysoké úrovni.
Ale co taková keramika? Ano. Tady už může nastat problém. A ne zanedbatelný.
U těchto výrobků je důležité nejenom jaká glazura byla použita, ale  i jak je navázána na střep.
Nebezpečné látky jako je olovo, kobalt a další se nám mohou z nádoby uvolnit, usazují se v těle a trvale poškozují naše zdraví.
šálek kávy
 
Zde je několik tipů, jak správně vybírat.
1. Nakupujte od českých výrobců. Jsou pod velkou kontrolou a naši hygienici je průběžně prověřují.
2. Pokud si nejste jisti, nechte si ukázat „prohlášení o shodě“, které by mělo garantovat, že výrobce používá nezávadné materiály.
3. Prohlédněte si pečlivě výrobek na dobrém světle, zda nemá drobné prasklinky.
4. Vybírejte raději výrobky s bílou nebo průhlednou glazurou uvnitř, zářivé barvy často obsahují nikl, kobalt a jiné těžké kovy. Ne vždy to musí být nebezpečné, záleží na správném výběru glazury  a teplotě  při vypálení. Pokud je koho se optat – ptejte se.
5.  Při nákupu na tržišti si popovídejte s prodavačem. Odkud keramiku odebírá a další podrobnosti. A když neví? Rychle pryč.
6. U nákupu v na webu je nutná ještě větší obezřetnost. Ve velkých obchodech by mělo být samozřejmostí zveřejnění původu, u menších obchůdků je dobré se prostě poptat.
7. A nákup přímo u zdroje? To je asi to nejlepší co můžete udělat. Nejenže uděláte radost nějakému konkrétnímu člověku, ale v případě spokojenosti se máte kam vracet pro něco podobného, originálního nebo na míru. Dnešní trh se tak rychle mění a trendy jsou neúprosné, což kdybyste tomu předloňskému poháru chtěli třeba džbán? Malý soukromník jistě rád vyhoví.
8. Na stránkách  řemeslníků si zkontrolujte, zda  mají popsaný způsob výroby, atest a podobně.
hrnek a sušenky
Většina našich keramiků nakupuje tuzemské suroviny a ty jsou ve valné většině naprosto bezproblémové.
 
A NA ZÁVĚR? NEBOJTE SE KERAMIKY, JE TO ÚŽASNÝ MATERIÁL,
JEN SI TAK TROŠKU DÁVEJE POZOR