Tepelná čerpadla pro úsporné bydlení


V některých pramenech se můžete dočíst, že tepelná čerpadla v Plzni (a samozřejmě i kdekoli jinde) vyžadují náklady na vytápění bytu nebo domu až o sedmdesát procent nižší, ve srovnání s topením na zemní plyn nebo elektrickými přímotopnými tělesy. Toto je jeden z důvodů, proč lidé na toto řešení přistupují, což je zejména v současné situaci obrovského nárůstu cen energií možností, jak ušetřit a zmírnit dopad zdražování na domácnost.

tepelné čerpadlo před domem

Tepelné čerpadlo vyžaduje minimální nároky na obsluhu a údržbu, v podstatě topí za vás a vy si jen nastavujete termostat podle potřeby, takže můžete klidně opustit objekt a být týden na dovolené a udržovat teplotu v místnosti na hodnotě https://citaty.net/klicova-slova/hodnota/ třeba 17 stupňů Celsia, kterou akceptuje vaše akvárium i pokojové rostliny. Teplotu lze nastavovat pružně i v denním cyklu, podle hodin, podobně jako je tomu u termostatů plynového kotle nebo elektrokotle.

tepelné čerpadlo v domě

Ale žádná extra výhoda není zadarmo. Nižší cena za vytápění ve srovnání s plynovým kotlem je tu kompenzována vyšší pořizovací cenou tepelného čerpadla. Musíte tedy zohlednit cenu tepelného čerpadla a tu započítat do jeho odhadované životnosti, odkud odečítáte úsporu za vytápění. Tento matematický model byste si měli vždy vytvořit sami (nebo nechat vystavit odborníkem) a podle něho se rozhodnout, zda se vám zařízení vyplatí.

Zároveň byste měli zohlednit pohodlí, které rozhodně nebudete mít u topení dřevem, pokud chcete výrazněji ušetřit na vytápění. Dřevo stále vychází nejlevněji (i když i dřevo se zdražuje), ale musíte jej nějak zpracovat, musíte si jej nechat nařezat, naštípat, musíte jej přenášet do bytu, musíte hlídat, zda hoří a nevyhaslo, musíte vynášet popel atd. S dřevem je zkrátka spousta práce a také na něj musíte mít vhodný úložný prostor, aby zůstalo pod střechou, nebylo na dešti a nebylo pokryté sněhem.