Vítejte ve světě kopaček

To není jen o tom, nazout si kopačky a jít si zakopat. Předně je určitě stěžejní, abyste si s nimi jaksi rozuměli. To znamená, že vám budou sedět přesně na míru. A není to jen o volbě správné velikosti. Kouzlo spočívá úplně jinde. Rozhodně není na místě se soustředit na investici, ale na pohodlné a bezpečné hraní.

kopačky

 • Na jakém povrchu budete hrát?
  Skutečně důležitá otázka, na kterou je třeba si odpovědět. Dobrá kopačka by měla mít výbornou stabilitu, přilnavost k povrchu, ale i správný odpich. Dalo by se to klidně přirovnat k pneumatikám u dopravních prostředků. Na každý typ povrchu se hodí jiná podrážka.
  • Lisovky – jsou nejběžnější na trhu a používají se na klasickém suchém povrchu, na lehce mokrém už nejsou tak bezpečné. Pokud uvidíte označení FG (Firm Ground), tak je rozhodně zařaďte do základní výbavy fotbalisty.
  • Kolíkové – tentokrát se značením SG (Soft Ground) přináší trochu změnu a to, že se dají kolíky u některých modelů vyšroubovat a vyměnit. Ideálně si rozumí s mokrým, podmáčeným povrchem, ale ani bláto jim nevadí.
  • Umělý povrchAG (Artificial Ground) tady si bude hráč rozhodně rozumět s umělým povrchem. Je to prozatím poslední výstřel pro fotbalisty, ale rozhodně by s nimi neměli běhat venku, to by mohlo být fiasko.
  • Tvrdé přírodní povrchyHG (Hard Ground) – tak jestli už zde ani tráva neroste, tak kopačky s nízkým profilem a malými špunty se postarají o dokonalou stabilitu.
  • A co zkratka IN? Tak hlavně to není, že jsou v módě, ačkoliv svým provedením tomu mohou odpovídat, ale jde o to, že se jedná o Indoor – sálovky. Zkrátka čas od času se hodí si protáhnout tělo při halovém fotbalu. Samozřejmě jsou příliš hladké na to, aby si rozuměly s trávou.

černé kopačky

 • Materiál musí vyhovovat
  Kůže nebo syntetika?
  Hodně záleží na hráči. Někomu bude vyhovovat přírodní kůže, jiný nedá dopustit na umělou kůži nebo syntetiku. Samozřejmě výrobci nelení a tak nabízí přirozeně hity a novinky. Syntetika je totiž daleko lehčí a to je potom radost nosit tyto kopačky. Jenomže jsou i ze zdravotní stránky ty nejlepší? Nebo lze vsadit na jistotu a vybírat kopáček podle vlastní zkušenosti podle značky. Hrát a vyhrát může být skvělé moto a se špatnou volbou kopaček to sotva půjde.