Vzhůru do rušné Šanghaje!


Jakákoli zmínka o Šanghaji se neoddělitelně pojí s pojmeme nejlidnatější město Číny. Tento pojem by se dokonce dal označit až za synonymum. A kolik že obyvatel zde vlastně žije? Počet se odhaduje na neuvěřitelných dvacet sedm milionů osob! Dokážete si to představit? Jak se v takovém městě žije a kam vyrazit v případě, že byste si zrovna toto město vybrali jako vaši cílovou destinaci na příští dovolené? To se hned dozvíte, protože tento článek je vaší letenkou do ŠanghajeLevneletenky.

Výhled na Šangha

Letem světem se ale nejdříve zaměřme na trochu historie a geografie. Město se nachází na březích řeky Jang-c´-ťiang. Pro nás Čechy se jedná o trochu komplikovaný název, takže vás jistě potěší, když prozradím její český název, jež zní Modrá řeka. Díky této poloze se rovněž jedná o největší přístav na světě. Není tomu tak ale nově, protože o přístavní město se jednalo již v 19. století. V této době zde ale žilo podstatně méně obyvatel a to „jen“ okolo dvou set tisíc. Příhodný je i tak samotný název města, který v překladu znamená na moři nebo také na hoře moře.

Napadla vás také otázka, proč zde vůbec takové množství obyvatel vlastně žije? Odpověď je jednoduchá. Jedná se totiž o jedno z největších business center. Obchodem a manažery se to zde doslova hemží na každém kroku. Pokud něco znamenáte, musíte tady prostě být.

Z velké zalidněnosti se zde ale také vyskytl problém s kvalitou ovzduší, smogu a znečištěním vody. Velký problém také představuje všudypřítomný hluk, kterému se zkrátka nevyhnete nikde. Na bezpečnost se tady také dohlíží velice přísně. Není téměř žádné veřejné místo, kde byste nebyli sledováni. Klidný život obyvatel je komplikován všudypřítomnými kontrolami, kamerami anebo alespoň stráží.

Čínské jídlo

Budete-li se chtít v Šanghaji vydat za nějakými těmi historickými památkami, moc daleko se nedostanete, protože zde žádné takové téměř nejsou. Na druhou stranu zde ale můžete zažít věci co nikde jinde. Co taková projížďka místním rychlovlakem, který dosahuje rychlosti neuvěřitelných 450 kilometrů v hodině? Návštěva druhé nejvyšší budovy na světě, kterou je mrakodrap Shanghai Tower, jež se pyšní výškou 632 metrů? Anebo spíše preferujete rychlá auta? I toto přání vám může být splněno v podobě návštěvy dráhy Formule 1! Potěšeny budou jistě i ženy, protože obchodních center se zde nachází takové množství, že není možné je ani spočítat. Luxusní butiky a restaurace rovněž naleznete na každém kroku. Zkrátka a jasně, pokud máte rádi rušná velkoměsta, Šanghaj je vašim splněným snem.