Nezařazené 0 comments

Vytisknutý domov


S prudkým rozvojem 3D tiskáren jde dnes vytvořit celou řadu užitečných výrobků mnohem jednodušeji, než tomu bylo ještě donedávna. Vytisknout si například náhradu za prasklou hadičku v sekačce na trávu nebo knoflík do dálkového ovládače není žádný problém. A to dokonce i u vás doma. Stačí si pouze pořídit tiskárnu, která umí tisknout trojrozměrně. Zatím se cena těchto přístrojů drží hodně nahoře, ale s postupem let budou čím dál tím levnější. Odhaduje se, že zhruba za deset až patnáct let bude mít doma takovou hračku každý druhý.
tiskárna 3d

Technologie existuje

Běžnou 3D tiskárnou však standardní dům rozhodně nevyrobíte. K tomu je potřeba trochu rozměrnější konstrukce. A právě na té se už usilovně pracuje. Dobrou zprávou je, že čistě z technologického hlediska lze skutečně vytisknout plně funkční a obyvatelný domek pro jednoho až dva lidi. Samotná výroba by neměla trvat příliš dlouho, právě naopak. Vytisknutí domu 2+1 i se sociálním zařízením se odhaduje na zhruba jeden den, což je opravdu pecka. Vybudovat stejně velkou stavbu by běžným způsobem trvalo týdny, ne-li rovnu měsíce.
stroj 3d

Řešení pro nemajetné

Možnost tisknout malé domky by mohlo zcela změnit bytovou situaci sociálně nižší vrstev. Tito lidé často žijí v nuzných podmínkách, zvláště v zimě. Takto by mohli dostat vlastní domov během 24 hodin. Navíc takovéto obydlí by příliš mnoho nestálo. Cena by se pohybovala okolo osmdesáti tisíc korun, což je zanedbatelná částka oproti tomu, kolik by takový dům stál, kdyby se stavěl standardní cestou. I proto se nápadu tisknout domy chytila nejedna nezisková organizace. A to nejen v Americe, ale rovněž v některých zemích západní Evropy.
Velké 3D tiskárny by v budoucích letech mohly vyrábět i větší domy, které by už nebyly určeny pouze pro bezdomovce, ale pro běžné komerční účely. I tyto domy by samozřejmě byly mnohem levnější, než je dnes obvyklé. Člověk by si tak mohl pořídit vlastní bydlení jen za zlomek dnešní ceny.