Zelený balkon či parapet

Pěstování bylinek doma v truhlíku na balkoně nebo i v květináči za oknem je krásné hobby. Přináší samá pozitiva. Čerstvé jsou výtečné na vaření a dochucování jídel. Zpříjemní vzhled, ať už letního posezení na balkoně, tak i interiéru za oknem. Některé druhy vám krásně provoní byt. Můžete si z nich dělat domácí léčivé čaje či masti. A v neposlední řadě, většina z nich není náročná na pěstování.
svazky levandule
Středomořské bylinky, mezi něž patří například tymián, oregano, rozmarýn či levandule, mají společné vlastnosti a velice dobře se pěstují dohromady. Mají rády podmínky jako ze Středomoří což je sluníčko. Jsou nenáročné na hnojení a nesmí se přelévat. Avšak neměly by ani vyschlé přežívat delší dobu. Levandule vám navíc krásně provoní byt. Sušená levandule má množství využití nejen v kuchyni a kosmetice, ale také jako dekorace.
využití v kuchyni
Nenáročnou bylinkou, která se hojně používá je máta. Existuje mnoho odrůd, kdy nejznámější je máta peprná. Má charakteristickou vůni a používá se především do nápojů. Ochutí obyčejnou vodu s citronem nebo míchaný alkoholický drink. Vynikající je i čaj s čerstvých lístků.
Tradiční bylinky, které se u nás v České republice pěstují a používají jsou petržel nebo pažitka. Tyto lze také dobře pěstovat v květináči. Vyžadují dostatek světla a pravidelné zalévání po menším množství tak, aby zemina byla pořád vlhká. Čerstvé můžete použít do polévek, pomazánek, dipů na dozdobení hotových pokrmů a podobně.
Oblíbená a nenáročná na pěstování je také bazalka. Tato aromatická rostlinka se hojně používá v Itálii. Listy použijete k dochucení pokrmů nebo i do čerstvých salátů. Z bazalky můžete udělat i pesto, které je vynikají v kombinaci s těstovinami. V současnosti se rozmohl i trend bazalkových limonád v kombinaci s ovocem. Do limonády se přidávají i bazalková semínka.
pěstování bylinek
Pokud se o svou zahrádku budete alespoň minimálně starat, odmění se vám a bude vám dělat jen radost. Stačí pouze zakoupit květináče, semínka a zeminu. Aby se vám jednotlivé květináče nepopletly při výsevu, můžete si je popsat názvy. Skvěle vám k tomu poslouží korkové zátky od vína. Ty napíchnete na párátko a označíte si tak jednotlivé květináče.