Na jaký papír tisknout barvami do tiskáren Epson

Barvy do tiskáren Epson primatisk.cz, HP, Brother nebo Canon, což jsou nejznámější výrobci tiskových periferních zařízení, vyžadují speciální kancelářský papír. Do tiskáren zkrátka nemůžeme vkládat, co nás napadne, počínaje různými kartony, lepenkami, samolepkami a konče velmi tenkými papírovými pláty, které připomínají ubrousky či toaletní papír. Je až překvapivé, že mnoho lidí zaměňuje gramáž (tloušťku, hmotnost) s třídou kvality, která se vyznačuje odlišností hrubosti povrchu. Pro běžný tisk postačí gramáž 80 g/m2, pro tvorbu fotografií a prezentací bychom měli zvolit až 250 g/m2.

periferní tiskárna

Jaké známe třídy kancelářského papíru

Třída A – jedná se o nejkvalitnější typ kancelářského papíru, což se projevuje jeho velkou hustotou a rovným povrchem. Je spíše lesklejší a velmi hladký. Je ideální pro tvorbu reklamních brožur a letáků, firemních prezentací a výtisků, kde záleží na jejich konečném vzhledu.

Třída B – nejčastěji využívaný typ s drsnějším povrchem (hrubší texturou), který lépe přijímá tekutiny než typ A. projevuje se to zejména rychlejší nasákavostí u inkoustových náplní – inkoust obsahuje velké množství vody, která se rychleji do papíru vpíjí a tisk se nerozmazává. Využití nachází v běžných kancelářských i domácích aplikacích pro práci s dokumenty, tvorbu formulářů a grafů a tisk dokumentů, které jsou delší dobu archivovány, např. faktury a doklady.
Třída C – nejhrubší povrch, který je vhodný zpravidla jen pro běžný každodenní firemní tisk mailů, objednávek, faxů a pomocných dokumentů, co nevyžadují dokladování a archivaci.

kancelářský papír

Laserové tiskárny mohou využívat pro tvorbu kvalitního výtisku všechny typy papíru, jde totiž o odlišný princip než u inkoustů, kdy se tonerový prášek zapéká a tolik nezáleží na kvalitě podkladu. Naopak u inkoustových se s klesající třídou projevuje i pokles kvality výtisku. Stejně tak oboustranný tisk je u třídy C znatelně horší než u třídy A.
Prašnost – v kancelářích s rušným provozem i v některých domácnostech se často sleduje prašnost, v souvislosti s výskytem alergických reakcí a onemocněním dýchacích cest. Tvorba nežádoucích prachových částic je nejvyšší u třídy C a výrazně klesá se zvyšující se kvalitou papíru.