Zahrada se mění s každým ročním obdobím

Léto budiž pochváleno. Po dlouhých letech si snad každý na letošním létě našel to, co potřeboval. Krásné dlouhé teplé večery, vlahý deštík, žhavé slunce i zamračené mraky s deštivými přeháňkami.
Nádherné teplé letní bouřky.
Zahradníci hořekovali, že by bylo třeba větší vláhy, ale příroda je mocná čarodějka a čaruje podle toho, jak se jí zrovna chce. Někde bylo vláhy dost, jinde málo. Musíme se smířit s tím, že větru dešti prostě neporučíme a musíme „pracovat“ s tím, co nám příroda dovolí.zahradní dekorace s dýní a slámovým panákem.jpg
Letos počasí přálo rajským jablíčkům, která měla možnost krásně dozrát, jahody červenaly jedna radost a jablko čerstvě utržené ze stromu chutná přímo božsky. Neblýská se voskem jako když ho zakoupíte v hyper obchodě, ale zato voní životem, je vybarvené samotnou přírodou, do které člověk nezasahuje. A když se do něho s chutí zakousnete, sladká šťáva vám stéká po rtech. Poděkujme za ty boží dary a buďme vděčni, že nám zahrada skýtá nejen relax a odpočinek, ale s trochou námahy i plody naší práce.
Jablíčka už jsou otrhaná (až na zimní odrůdy), uschovaná ve sklepích, pěkně stopkami nahoru. Brambory jsou většinou už také vykopané. Nechávají se na záhoně oschnout a druhý den se v bedýnkách uklízejí do sklepa. Kdo má pískovcový sklep, má vyhráno. Na sklizeň čeká petržel, mrkev, řepa, prostě zelenina plná vitamínů, které v zimě jako když najdete.  A hlavně – bez zbytečných chemických postřiků!zahradní domek obkvetlý květinami.jpg
Nejen poživatinami je krásná naše zahrada. Nastal čas věnovat péči i okrasné zahradě. Vytvořte si hezké tajuplné zákoutí třeba s vlastnoručně vypěstovanými okrasnými dýněmi. Vyrobte si panáka ze slámy a dosaďte si ho do vašeho nového koutu. Fantazii se meze nekladou. Prolistujte časopisy, které se hemží nápady, jak oživit zahradu.
Nebo se stačí jen zastavit a vzpomenout si, co jste si kdysi přáli, jak by měla vaše zahrada vypadat, co v ní chybí a vaše přání si prostě splňte.